Ucząc się języków obcych często sięgamy po dodatkowe narzędzia. Testujemy różne formy nauki, wspieramy się społecznością i sprawdzamy, jak utrzymać naszą motywację. Warto pamiętać również o zasobach, które mamy zawsze pod ręką. Dostępnych w każdym momencie, bo są… w nas. Mowa o naszym potencjale, naturalnych talentach. W tym wpisie wyjaśnię jak efektywnie wykorzystywać swoje mocne strony w nauce języka obcego.
W badaniu CliftonStrengths, zwanym potocznie testem Gallupa, wyróżniono 34 talenty. Po wykonaniu badania, otrzymujemy unikalną sekwencję talentów, czyli naturalnych sposobów naszego myślenia, działania, odczuwania. Każdy z tych talentów może być produktywnie wykorzystywany. Co oznacza, że wymaga od nas inwestycji – poświęcenia czasu, energii, nabycia wiedzy i umiejętności, które pomogą przerodzić talent w mocną stronę.
Talenty to pryzmat, przez który patrzymy na świat. To również schematy, w które wchodzimy mniej lub bardziej świadomie. Ważne, aby poświęcić czas na poznanie i zrozumienie swoich talentów, aby móc z nich efektywnie korzystać oraz aby stały się narzędziem w naszych rękach do łatwiejszego osiągania celu. Świadomość blasków i cieni talentów daje przestrzeń do pracy nad tym, jak będzie wyglądał proces nauki – czy będzie produktywny, ciągły, jakie będą nasze potrzeby na każdym etapie, ale również jaki efekt osiągniemy na końcu.
Aktywator (Activator) – z łatwością będzie wchodził w naukę nowego języka, motywował do tego innych, popychał do przodu, gdy ktoś utknie w martwym punkcie. Jednak może się zdarzyć tak, że zboczy z drogi, gdy zobaczy coś nowego, bardziej atrakcyjnego, co pochłonie jego zaangażowanie i porzuci proces nauki.
Bliskość (Relator) – proces uczenia się będzie łatwiejszy, jeśli będzie realizowany z bliskimi osobami. Ten talent lubi działać wspólnie oraz opierać się na wzajemnej wiedzy o potrzebach, uczuciach, obawach.
Osiąganie (Achiever) – osoba z tym talentem będzie wytrwale dążyć do wyznaczonego celu, tworzyć listy zadań i je odhaczać. Pomoże jej dzielenie dużego materiału na mniejsze porcje, aby widzieć, co jest w zasięgu ręki. Warto jednak pamiętać, aby po osiągnięciu celu, zatrzymać się i dać sobie czas na świętowanie.
Odpowiedzialność (Responsibility) – osoby z tym talentem czują obowiązek dotrzymywania słowa i wywiązywania się z powierzonych zadań, do których podchodzą dojrzale i z pełnym zaangażowaniem. W przypadku spadku motywacji, warto zobowiązać się do osiągnięcia efektów przed inną osobą.
Uczenie się (Learner) – osoby z tym talentem kochają proces uczenia się. Tak bardzo, że mogą rezygnować z bycia specjalistami w jakiejś dziedzinie i skakać z kwiatka na kwiatek, a właściwie z języka na język. Doskonale odnajdą się w nowych sytuacjach, wymagających użycia języka lub zainspirują innych do uczenia się.
Poważanie (Significance) – te osoby lubią być postrzegane jako profesjonaliści, mają potrzebę uznania i bycia podziwianym. Aby nauka języka przebiegała efektywnie, będą potrzebować przestrzeni do pokazywania innym swoich efektów.
Zbieranie (Input) – to talent, który sprawdzi się w zbieraniu materiałów i narzędzi do nauki języka, chętnie poleci innym aplikację, kurs lub ciekawy materiał.
Rozwijanie innych (Developer) – osoba z tym talentem będzie wspierała innych w nauce, dostrzegała postępy i czerpała autentyczną radość z sukcesów.
Mając świadomość swoich unikalnych talentów, możemy rozwijać ich jasne strony. Niwelować ciemne strony, ale również korzystać z talentów innych osób, tam gdzie potrzebujemy wsparcia. Na przykład talent Aktywator może współpracować z osobą z talentem Dyscyplina (Discipline) lub Ukierunkowanie (Focus). Pomogą mu zostać na drodze do celu i wytrwale nią kroczyć. Dobrym kompanem dla osób z blokadą językową, będzie ktoś z talentem Czar (Woo), kto ma naturalną otwartość do rozmów z innymi i potrafi inicjować kontakt. Jeśli potrzebujecie rozwiązań szytych na miarę, współpracujcie z talentem Indywidualizacji (Individualization) – on doskonale zrozumie potrzeby i dostosuje proces nauki pod Was. Z kolei Maksymalista (Maximizer) chętnie będzie pracował z osobami na wysokim poziomie i z wysokim zaangażowaniem, a jakość prowadzonych zajęć czy dostarczanych materiałów będzie perfekcyjna.
Wykorzystanie talentów w nauce języka to tylko jedna z opcji, w której możemy osiągać cele przy wykorzystaniu tego, co w nas najcenniejsze – naturalnego potencjału. Poznanie, zrozumienie oraz rozwijanie swoich mocnych stron to proces dający ogromne korzyści. Dzięki wykonaniu badania Gallupa oraz pracy indywidualnej z certyfikowanym coachem:
Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszam na moją stronę, gdzie możecie zapisać się na omówienie testu Gallupa, coaching mocnych stron lub przeczytać artykuły o talentach na blogu. Postawcie na swoje mocne strony!
Jestem Strengths Community Coachem – certyfikowanym coachem mocnych stron z 10 letnim doświadczeniem managerskim. Od 11 lat jestem związana z rozwojem osobistym. Fascynuje mnie różnorodność potencjału ludzkiego oraz budowania na tym efektywności własnej. W pracy z klientem stawiam na otwartość i autentyczność. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, kochająca podróże i rozwiązywanie zagadek.