Najlepsze podcasty po hiszpańsku – 12 tytułów do nauki i słuchania

Najlepsze podcasty po hiszpańsku – 12 tytułów do nauki i słuchania

Jeśli brakuje Ci kontaktu z językiem hiszpańskim, to koniecznie musisz poznać te najlepsze podcasty po hiszpańsku. Słuchanie treści przygotowywanych przez native speakerów dla native speakerów to świetny sposób, żeby oswoić się z naturalnym tempem mowy, akcentem i autentycznym słownictwem. 

A co najlepsze: hiszpańskie podcasty znajdziesz na YouTubie, Spotify, Apple Podcasts, czyli wszędzie tam, gdzie na co dzień słuchasz innych treści. Poniżej znajdziesz przegląd subiektywnych propozycji skierowany przede wszystkim do osób, które już troszkę mówią po hiszpańsku. Ale jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi – też się coś dla Ciebie znajdzie!

Podcasty po hiszpańsku – reportaże

Te podcasty po hiszpańsku przybliżą Ci różne historie z hiszpańskojęzycznego świata. Będzie wzruszająco, smutno, zabawnie i… ekstremalnie ciekawie.

Radio Ambulante

Jeśli lubisz podcasty narracyjne, Radio Ambulante powinno Ci się spodobać. Daniel Alarcón zabiera słuchaczy w podróż po Ameryce Łacińskiej. Po drodze poznajesz poruszające historie zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w niezwykłych okolicznościach. 

Każdy odcinek opowiada inną historię o migracji, polityce, miłości i dramatach rodzinnych. W podcaście wypowiadają się ludzie ze wszystkich stron świata, więc warto go słuchać choćby po to, żeby osłuchać się z różnymi akcentami z Ameryki Łacińskiej i poznać najważniejsze różnice między hiszpańskim europejskim a hiszpańskim latynoamerykańskim.

Así como suena

Así Como Suena opowiada historie osadzone w kontekście społecznym. Zespół reporterów zagłębia się w tematy dotyczące miłości, zbrodni, polityki i korupcji w Meksyku. Poszczególne odcinki odkrywają kolejne puzzle, z których możesz sobie stworzyć prawdziwy obraz tego kraju z dala od słonecznych plaż Cancún.

El Gran Apagón

Co by się stało, gdyby potężna burza słoneczna pogrążyła świat w ciemnościach? Na to pytanie odpowiada El Gran Apagón, czyli seria fikcyjnych reportaży, dzięki której wyobrazisz sobie, jak to jest znaleźć się w świecie bez elektryczności. Wieloodcinkowa opowieść o społeczeństwie w kryzysie wciąga bez reszty. Łatwo się całkowicie zatracić w tej historii, zapominając, że słuchasz jej po to, żeby uczyć się hiszpańskiego.

Komediowe podcasty po hiszpańsku 

Języka dobrze się uczy na lekko, dlatego koniecznie sprawdź te podcasty po hiszpańsku prowadzone w humorystyczny sposób.

Nadie sabe nada

Dwóch komików – Andreu Buenafuente i Berto Romero – zamykają się w studio bez żadnego planu na odcinek (chyba już wiesz, skąd się wzięła nazwa… Nikt nic nie wie). Podcast opiera się na czystej improwizacji i absurdalnym humorze, który bierze się z obserwacji codzienności. Podczas słuchania oswoisz się z hiszpańskimi kolokwializmami i poćwiczysz słuchanie szybkiej rozmowy.

Estirando el chicle

Komiczki Carolina Iglesias i Victoria Martín przeprowadzają wnikliwą analizę społeczną w humorystyczny sposób. Tytuł podcastu oddaje jego charakter. Prowadzące rozciągają tematy do granic możliwości, znajdując okazję do śmiechu ze spraw błahych i poważnych. Ten podcast da Ci kobiecą perspektywę na problemy współczesnej Hiszpanii.

Edukacyjne podcasty po hiszpańsku

Nauka języka i zdobywanie wiedzy o świecie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wybierz temat, który Cię interesuje i znajdź odpowiedni podcast po hiszpańsku. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Entiende tu mente

Ucz się hiszpańskiego i dowiedz się czegoś więcej o swoim mózgu. Ten podcast w prosty sposób tłumaczy ludzką psychologię. Znajdziesz w nim różnorodne tematy (od lęku i depresji po produktywność i relacje w związku) podane w lekki sposób przez psychologów i dziennikarzy. Odcinki są króciutkie; trwają od 20 do 30 minut, więc zdążysz je przesłuchać nawet w drodze do pracy.

Curiosidades de la Historia

Historia nie musi być nudna, a najlepszym dowodem na to jest ten podcast od National Geographic España. Zamiast wykładu, otrzymujesz fascynujące ciekawostki z różnych epok. Jeśli będziesz słuchać uważnie, poznasz odpowiedzi na intrygujące pytania: Dlaczego w Egipcie mumifikowano zwierzęta? Czy Neron rzeczywiście był tak okrutny, jak go opisywano? Jak wyglądała edukacja w klasycznej Grecji? I wiele, wiele więcej.

Aquí hay dragones

Aquí hay dragones to świetny podcast po hiszpańsku dla miłośników kultury popularnej. Prowadzą go znane osobistości hiszpańskich mediów: Arturo González-Campos i Juan Gómez-Jurado. Poszczególne odcinki zapraszają do dyskusji o literaturze, kinie, muzyce i nauce okraszonej humorem i anegdotami. Twórcy żonglują odniesieniami kulturowymi i często wchodzą w zacięte, ale przyjacielskie spory.

¡Qué Pasa!

¡Qué Pasa! to podcast stworzony przez dwóch nauczycieli języka hiszpańskiego przeznaczony dla zaawansowanych uczniów. Prowadzący poruszają przeróżne tematy związane z Hiszpanią i odpowiadają na pytania zadawane przez słuchaczy

Często zapraszają gości – artystów, dziennikarzy, specjalistów z różnych dziedzin i obcokrajowców znających hiszpański. Koniecznie posłuchaj tego tytułu, jeśli interesują Cię ciekawostki o języku hiszpańskim współczesna kultura hiszpańskojęzyczna, kolokwialne zwroty i idiomy.

Nómadas

Hiszpańskie podcasty Nómadas stworzone przez Radio Nacional de España zabierają słuchaczy w dźwiękową podróż po najciekawszych zakątkach świata. Możesz odkrywać nowe miejsca bez wychodzenia z domu. Poszczególne odcinki skupiają się na jednym mieście lub regionie. Reporterzy podcastu oddają głos mieszkańcom, dzięki czemu możesz usłyszeć różnorodne akcenty języka hiszpańskiego.

Podcasty do nauki hiszpańskiego

Czego słuchać po hiszpańsku na poziomie A1 i A2? Jeśli jeszcze nie czujesz się na siłach, żeby słuchać podcastów przeznaczonych dla native speakerów, zacznij swoją przygodę z prostszymi nagraniami.

Duolingo Spanish Podcast

Duolingo Spanish Podcast to dwujęzyczny format po hiszpańsku i po angielsku, więc (o ile posługujesz się choć trochę tymi językami) bez problemu zrozumiesz treść. Odcinki mają różnorodną tematykę. Opowiadają m.in. o tajemnicach, ciekawych historiach z życia różnych osób, zwyczajach krajów hiszpańskojęzycznych i filmach.

Agata uczy

Na koniec mała autopromocja. Agata uczy to podcast tworzony przeze mnie i skierowany przede wszystkim dla początkujących i średniozaawansowanych uczniów. Odcinki w prosty sposób wyjaśniają trudne zagadnienia gramatyczne i pomagają opanować przydatne słownictwo. Od czasu do czasu znajdziesz również ciekawostki kulturalne i porady, jak uczyć się lepiej. 

Podcasty po hiszpańsku – jak je wykorzystać do nauki?

Słuchanie podcastów po hiszpańsku sprawi, że będziesz rozumieć więcej i mówić lepiej. Żeby nie zniechęcić się zbyt szybko, zacznij od prostszych formatów przeznaczonych dla uczących się i stopniowo zwiększaj poziom trudności. Na początku nie będziesz rozumiał większości słów i to jest okej.

Włącz hiszpańskie podcasty do swojej rutyny, nawet jeśli masz tylko 15 minut dziennie podczas gotowania lub stania w kolejce. Szybko zauważysz, że Twój mózg wychwytuje powtarzające się struktury, nawet gdy nie rozumiesz każdego słowa. Staraj się złapać ogólny sens wypowiedzi. Jeśli są dostępne transkrypcje, po przesłuchaniu podcastu przeczytaj tekst odcinka. Możesz też równocześnie słuchać i czytać. 

Przy okazji sprawdź, co warto czytać po hiszpańsku.Na początku poszukaj tematów, które Cię interesują, żeby słuchanie było przyjemnością. Jeśli czujesz, że nie nadążasz za tempem podcasterów, zmień prędkość odtwarzania na niższą. Z czasem przyzwyczaisz się do naturalnego tempa mowy i zaczniesz rozumieć coraz więcej.

Niezbędne słownictwo na każdą okazję

Dzięki książce „Mów bien” opanujesz najważniejsze słowa i zwroty potrzebne do swobodnej komunikacji. Praktyczne przykłady i ćwiczenia pozwolą Ci szybko zyskać pewność w mówieniu po hiszpańsku. To idealny przewodnik dla każdego, kto chce skutecznie nauczyć się języka!

KUP KSIĄŻKĘ

Może Ci się spodobać


Agata Uczy

Jak brzmieć naturalnie po hiszpańsku – jak Hiszpan (lub Hiszpanka)?

Czytaj więcej
Agata Uczy

Gotowy plan nauki hiszpańskiego na pierwsze 6 miesięcy

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *